یافتن تداخلات در BIM با تکنیک های 3D Coordination به شما کمک می کند که تداخلات را قبل از ورود به چرخه کاری پروژه، برای بهتر شدن همکاری، کاهش تاخیرات، حداقل کردن ضایعات ساختمان، کاهش هزینه دوباره کاری ها؛ بیابید.

 

یافتن تداخلات پیش از ورود به پروسه اجرای پروژه ساختمانی حتی می تواند همکاری بین اعضای پروژه ، ایمنی و کارآیی بالاتر را تضمین کند و از ایجاد سازه ای که ناخواسته به سمت و سوی اشتباهی پیش می رود جلوگیری کند.

ابزارهای یافتن تداخلات BIM در Navisworks به راحتی مشکلات موجود در پروژه را شناسایی کرده و برای شما گزارش های مورد نیاز تداخلات را از مدل های سه بعدی که در یک پلتفرم مشترک با یکدیگر ترکیب شده اند ، تهیه می کند.

 

مزایای داشتن یک مدل BIM بدون تداخل (Clash Free BIM Model) چیست؟

 

کاهش حداقل 30 درصد دوباره کاری ها

کاهش هزینه ها بیش از 30 درصد

کاهش چرخه زمانی اجرای پروژه تا 22 درصد

 

همانطور که می دانید مشکل دوباره کاری ها در پروژه های ساختمانی با تخریب ، حل مشکل تداخلات و دوباره سازی پروژه همراه است. در حالی که تخریب بخشی از پروژه می تواند به دیگر بخش ها و تاسیسات نیز آسیب وارد کند و حتی نیاز به ایجاد استحکام و تعمیرات در بخش های آسیب دیده هم وجود دارد.

عدم حل تداخلات، چه منبع بروز این مشکل از مدل باشد، یا تداخلات در برنامه ریزی های زمانی یا تخمین هزینه ها، می تواند به دوباره کاری و اتلاف زمان و هزینه بینجامد که تحقیقات دانشگاهی در این زمینه نشان می دهد که می تواند از 7 تا 35 درصد افزایش هزینه وجود داشته باشد.

برای درک و از بین بردن تداخلات انواع مشکلاتی که در حین انجام پروژه های مدلسازی اطلاعات ساختمان – BIM ممکن است رخ دهد مانند تداخلات طراحی سازه، تداخلات جریان کاری ، تداخلات بعد چهارم پروژه و … که هر کدام خصوصیات و شرایط خاص خود را دارند که روش مخصوصی هم جهت حل این تداخلات وجود دارد.

 

چرا تداخلات رخ می دهند؟

 

تداخلات فرایند ساخت سازه را متوقف می کنند تا زمانی که تمامی پیمانکاران و طراحان بتوانند در حل مشکل با یکدیگر همکاری کنند. که خود  این تاخیر هزینه ها و برنامه کاری پروژه را بهم بریزد.

دلایل مختلفی برای بروز تداخلات در پروژه وجود دارد:

ممکن است فضاها و اجزای سازه با یکدیگر تداخل داشته باشند، ممکن است سازه ها فضای کافی اطراف خود نداشته باشند، ممکن است بین جریان کاری و آماده شدن مصالح ساختمانی عدم هماهنگی وجود داشته باشد.

 

انواع تداخلات یا Clash در BIM و نحوه حل و فصل آن ها

 

شناخت 3 نوع مختلف از تداخلات BIM

1-  HARD CLASH

این گونه تداخلات در زمانی رخ می دهد که اجزای سازه و ساختمان همگی در یک مکان طراحی شود یا اینکه نشود سازه های مختلف مانند لوله های آب، فاضلاب، تاسیسات برقی، گاز و… را در جای درستشان نصب نمود.

یافتن تداخلات سخت از روی مدل های سه بعدی ، الگوریتم های مخصوص در نرم افزار های BIM و بررسی هماهنگی ها انجام می شود.

برای یافتن تداخلات در مدل های هندسی نرم افزار Navisworks  ابزارهای مخصوصی دارد مثلا یک اشعه ی نوری را از درون لوله ها تابانده و ابزار های این نرم افزار، مشکلات و اشتباهات معمول را حذف می کند. مثلا ممکن است یک لوله خاص ممکن است از درون دیوار رد شود یا سازه ی نادرست درون سقف نصب شده باشد.

 2- تداخلات نرم

این گونه تداخلات زمانی رخ می دهد که فضای مورد نیاز در سازه های MEP جهت نگهداری و تعمیر در نظر گرفته نشده باشد. مثلا تهویه مطبوع یک فضای اضافی برای دسترسی آسان و ایمن نیاز دارد.

تداخلات نرم یا SOFT برای مدیریت و ساکنان ساختمان مشکل ایجاد می کند و حتی می تواند مشکلات ایمنی اجیاد کند. مثلا اگر یکی از سیم هایی برقی که جریان برق دارد از کنار لوله های گاز یا آب بگذرد، همیشه مشکل و خطر ایجاد جریان کوتاه وجود دارد.

 

3- تداخلات بعد چهارم و برنامه زمانی پروژه

تداخلات بعد چهارم و برنامه زمانی یا چرخه کاری پروژه به برنامه هایی که پیمانکاران به آن متعهد می مانند، تحویل مصالح و تجهیزات و…مربوط می شود. این مدل تداخلات کارایی و نظم پروژه را کاهش داده و می تواند باعث اصطکاک و درگیری نیز بشود.

 

چگونه تداخلات در 3D BIM را حل کنیم؟

 

نرم افزار Navisworks دارای ابزارهای تخصصی برای یافتن انواع تداخلات و تهیه گزارشات مورد نیاز از آن می باشد. بنابراین به راحتی و باکمک ابزارهای این نرم افزار می توانید تداخلات سازه ها، طراحی ها و برنامه های تهیه شده را درک کرده ، و قبل از ورود به مرحله نهایی ساخت و ساز آن ها را حل و فصل نمایید. همچنین می توانید این گزارش ها را در اختیار طراحان ، پیمانکاران و مهندسان پروژه قرار دهید تا مشکلات قبل از شروع پروژه به یک راه حل پذیرفته شده توسط همه اعضا برسد.

 

 

این مطلب را برای دوستانتان بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات BIM پیشنهادی