بهترین نرم افزار BIM کدام است؟

بهترین نرم افزار BIM کدام است؟

بعنوان یک معمار و بیم مدلر شما باید بدانید که چه نرم افزارهایی در BIM استفاده می شود و هر کدام از این نرم افزار ها چه مزایایی دارد. شما باید بتوانید نرم افزارهای بیم و معماری را بشناسید، کاربرد این نرم افزارها ، سطح سختی در کاربرد و پیچیدگی یادگیری آن بسیار اهمیت دارد.

در دنیای دیجیتال دیگر معماری به شکل سنتی با نقشه های کاغذی و بدون استفاده از نرم افزارهای بیم، امکان پذیر نمی باشد. نرم افزارهای معماری، کار طراحی، ذخیره کردن و پرینت آن را برای طراحان و معماران بسیار ساده تر کرده است و پکیج های طراحی و مدلسازی دیجیتال حتی پا را فراتر از نقشه های زیبا گذاشته، و امکانات بیشتری در اختیار معماران و بیم منیجر ها گذاشته که باعث شده انتخاب نرم افزار BIM مناسب را سخت تر نیز نماید. همچنین سرعت کار با این نرم افزارها که بتواند به شما در طراحی و مدلسازی کمک نماید نیز ارزش و اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

دسته بندی نرم افزارهای بیم

 

نرم افزارهای صنعت مدلسازی اطلاعات را می توان به 7 دسته اصلی تقسیم بندی نمود:

  1. نرم افزار های طراحی دو بعدی
  2. نرم افرارهای مدلسازی سه بعدی
  3. نرم افزارهای طراحی پارامتریک و بصری
  4. نرم افزارهای رندرینگ و مشاهده سه بعدی
  5. نرم افزارهای ارائه گرافیکی و چیدمان
  6. نرم افزارهای ویرایش و تدوین ویدیو و کلیپ
  7. نرم افزارهای ویرایش صدا

 

لیست نرم افزارهای BIM

 

نرم افزار اتوکد / AutoCAD

این نرم افزار اولین بار در سال 1982 عرضه گردید و کاربرد اصلی آن طراحی دو بعدی می باشد. البته در حال حاضر ورژن های جدید تر این نرم افزار عرضه گردیده است که امکانات سه بعدی نیز در اختیار طراحان و مهندسان قرار می دهد. نرم افزار اتوکد در حال حاضر نه تنها برای نقشه کشی در اختیار معماران است بلکه بسیاری از مهندسان رشته های دیگر برای طراحی قطعات صنعتی نیز از آن استفاده می کنند.

این نرم افزار اولین نرم افزاری است که هر معمار و طراحی باید بیاموزد و البته یادگیری آن خیلی سخت و پیچیده نمی باشد.

طراحی اولین مرحله هر طراحی معماری بوده و طراحی اسکچ ها، پلان ها، بخش ها، جزئیات و تولید اسناد دو بعدی سازه با این نرم افزار انجام می شود.

 

نرم افزار Sketchup

این نرم افزار BIM اولین بار در سال 2000 عرضه گردید و کاربرد اصلی آن مدل سازی سه بعدی با امکاناتی برای طراحی دو بعدی بود.

در حال حاضر این نرم افزار هم برای مهندسان و هم بعنوان نرم افزار اموزشی در اختیار دانش آموزان و دانشجویان استفاده می شود. کاربرد و یادگیری آن در سطح متوسط تا آسان قرار دارد و سرعت عمل بسیار زیادی به شما در مدلسازی و طراحی می دهد.

Sketchup یک نرم افزار سریع و ساده می باشد همراه با رابط کاربر پسند و مدل های سه بعدی آنلاین بسیاز زیاد.

بسیاری از مدل های سه بعدی برای نرم افزار Sketchup می تواند در در زیرمجموعه 3dwarehouse ی وب سایت Sketchup.com پیدا شود.

 

نرم افزار RhinoCeros

نرم افزار RhinoCeros اولین بار با هدف شبیه سازی سه بعدی در سال 1980 عرضه گردید که یادگیری آن از دو نرم افزار قبلی کمی سخت تر می باشد. از ویژگی های اصلی این نرم افزار مدل های پیچیده می باشد که در راینو با کمک ابزارها هوشمند آن ممکن شده است. اصلی ترین کاربرد راینو در شرکت های معماری، طراحی صنعتی و حتی برای طراحی جواهرات می باشد.

 

نرم افزار اتودسک رویت (Autodesk Revit)

نرم افزار رویت اولین بار در سال 2000 عرضه گردید و اصلی ترین کاربرد آن در شرکت های بیم می باشد. زیرا برای شبیه سازی و مدلسازی سه بعدی، طراحی دو بعدی و انجام آنالیز های سازه کاربرد دارد.

سطح  یادگیری نرم افزار رویت نسبت به نرم افزارهای قبلی سخت تر می باشد. به نحوی رویت توانسته ابزارهای دو بعدی شبیه اتوکد را با ویژگی های سه بعدی ترکیب کرده تا شما بتوانید تمام آنچه که برای انجام پروژه های بیم نیاز دارید را در یک نرم افزار جمع بندی نماید. شما می توانید با کمک این نرم افزار یک پروژه بیم را به طور کامل به سرانجام برسانید. در این نرم افزار بیم هر نما از مدل شبیه سازی شده ی سه بعدی تولید می شود و تغییر این مدل تنها کاری است که شما باید برای رسیدن به سازه و نقشه دلخواه آن انجام دهید. طراحی چیدمان، برنامه ریزی هوشمند، تولید جدول زمانی پروژه و حتی از همه مهم تر داشتن پلتفرم مشارکتی که به همه اعضای گروه بیم امکان همکاری در یک پروژه را فراهم می سازد ، از ویژگی های مهم رویت می باشد.

در نتیجه رویت یک نرم افزار مناسب برای گروه های بیم بوده تا به راحتی با یکدیگر همکاری کرده و نظم و هماهنگی مورد نیاز را ایجاد کند. این نرم افزار ابزارهای زیادی برای معماری، مهندسی ، MEP، HVAC، سازه های الکتریکی  و… در اختیار شما می گذارد.

در دوره های آموزش BIM شرکت آرسان سرمایه شما به طور کامل کار با این نرم افزار را یاد گرفته و می توانید از همه ابزارهای آن جهت طراحی سازه استفاده کنید.

 

نرم افزار ArchiCAD

این نرم افزار اولین بار در سال 1987 عرضه گردید و همانند رویت کاربرد اصلی آن برای مدلسازی اطلاعات ساختمان و BIM می باشد. این نرم افزار امکانات بسیاری برای شبیه سازی سه بعدی، طراحی دو بعدی و انجام آنالیزها و محاسبات مربوط به سازه را آسان می سازد.

یادگیری این نرم افزار از رویت ساده تر می باشد و اولین نرم افزار بیم محسوب می شود.  نقشه ها، ویو ها، و پلان ها به طور اتوماتیک از مدل سه بعدی ساخته شده توسط شما تولید می شود و کار انجام پروژه بیم را به یک مدل سه بعدی برای شما محدود می نماید. این نرم افزار بر خلاف رویت بر روی سیستم عامل OSX نیز قابل اجار است و حتی کار کردن با آن بسیار ساده تر از رویت می باشد.

 

 

این مطلب را برای دوستانتان بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات BIM پیشنهادی