شرکت واقعیت مجازی چیست؟

 

شرکتی که امکاناتی برای تولید محتوای واقعیت مجازی داشته باشد که تکنولوژی های مختلفی مانند مدلسازی ، تکنیک های صدا گذاری و … را ترکیب کند تا به یک فضای مجازی دلخواه برسد؛ را شرکت واقعیت مجازی می گویند.

 

خدمات واقعیت مجازی یا خدمات VR چیست؟

 

در واقع خدمات واقعیت مجازی ، به تولید محتوای واقعیت مجازی و ارائه آن توسط تکنولوژی های سخت افزاری مانند عینک واقعیت مجازی گفته می شود.

 

آیا تولید محتوای واقعیت مجازی هزینه زیادی دارد؟

 

تا حدودی می توان گفت که بله

تولید محتوای واقعیت مجازی محاسبات زیادی را شامل می شود نیاز به دقت بسیار بسیار بالایی دارد. در نظر بگیرید که فضای مد نظر شما ابتدا باید از نظر طرح اولیه دو بعدی و تجسم پیش از تولید آماده گردد. در مرحله بعد نیاز به مدل سازی، ایجاد تکسچر و رنگ، نور پردازی، صدا گذاری و… است. که از همه این ها مهم تر مدل سازی فضای مجازی شما می باشد.

تمامی این پروسه توسط سیستم های کامپیوتری پرقدرت و پر سرعت هدایت می شود. محاسبات و مدل سازی ها باید دقیق باشند و هیچ خللی در آن دیده نشود. فردی که از فضای مجازی بازدید می کند نیاز دارد که از تمامی محیط دیدن کرده و با هر تغییر در زاویه دید و حالت بدن باید زاویه دید در فضای مجازی نیز تغییر کند و با وجود محاسبات بسیار زیاد سرعت رندر به حدی بالا باشد که هیچ درنگ و مکثی دیده نشود.

 

نقش واقعیت مجازی در BIM  یا همان مدلسازی اطلاعات ساختمان چیست؟

 

پس از آماده کردن مدل ها توسط بیم مدلر ها، تکنولوژی واقعیت مجازی کمک می کند که کاربر فضای سه بعدی ساخته شده از ساختمان و احساسی که زندگی در آن ایجاد می کند؛ تجربه کند.

این تکنولوژی تصور طراحان را تقویت می کند و می توانند ارتباط بین طراحی ها و کاربری فضا را به خوبی درک کنند.

 

چگونه از واقعیت مجازی در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود؟

 

واقعیت مجازی به سازندگان و معماران در تصورساختمان،برنامه ریزی لجستیک و هماهنگ کردن منابع و متریال مانند تجهیزات و مصالح مورد استفاده کمک می کند. واقعیت مجازی می کنند سناریو های مختلف ساخت و ساز را شبیه سازی کند و به شناسایی مشکلات بالقوه کمک کرده و فرایند ساختمان سازی را بهینه سازی کند.

 

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در مدلسازی اطلاعات ساختمان چیست؟

 

در حالیکه واقعیت مجازی معمولا به صورت off-site  در حین طراحی هم قابل استفاده است و فرایند های ساختمان سازی را هم می تواند شبیه سازی کند، واقعیت افزوده به صورت on-site  کاربرد دارد و یعنی بر ساختمان ساخته شده، طراحی و تغییرات خاصی را اعمال کند.

 

چه نرم افزارهایی برای ساخت واقعیت مجازی توسط مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) استفاده می شود؟

 

نرم افزارهایی که در مدل سازی اطلاعات ساختمان استفاده می شوند شامال نرم افزارهای مدل سازی و نرم افزارهایی هستند که بتوانند محاسبات پیچیده اعم از میزان نور و گرما در تمامی فصول سال براساس جغرافیای ساختمان را انجام دهند. اما اصلی ترین نرم افزاهای مدلسازی اطلاعات ساختمان رویت و Navisworks می باشند.

همین نرم افزارها قابلیت تولید خروجی با فرمت دلخواه برای سیستم های واقعیت مجازی را دارند و تمامی محاسبات و اطلاعات ساختمان را می توانید به صورت کاملا بصری و تجربی درک کنید.

 

Reality capture در BIM چیست؟

 

یک نرم افزار فوتوگرامتری خاص که به شما کمک می کند مدل های سه بعدی را از عکس ها و اسکن های لیزری بسازید. این نرم افزار خلاقیت، دقت و کیفیت مدلسازی را چندین برابر افزایش می دهد.

 

BIM چه کمکی به تولید واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده می کند؟

 

BIM یک ابزار بسیار قدرتمند است که با کمک هوش مصنوعی به تولید فضاهای مجازی جهت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می پردازد. BIM و شرکت های BIM از دیگر شرکت ها محاسبات دقیق تر و جزئی تری خواهند داشت و برای تولید فضاهایی که جهت واقعیت مجازی نیاز است بهترین گزینه ها هستند زیرا نه تنها ابعاد و اندازه ها را به خوبی محاسبه می کنند بلکه احتمالات و شرایط نور، گرما، جلوه های ویژه و … را به خوبی محاسبه می کند.

 

آیا واقعیت مجازی یکی از ابعاد BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان است ؟

 

خیر، واقعیت مجازی خدمتی است که بعضی از شرکت های BIM مانند شرکت آرسان سرمایه به مشتریان خود ارائه می دهند.

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM دارای ابعاد مختلفی اعم از مدل کامل ساختمان، شبیه سازی مراحل ساخت و زمان در بعد چهارم و محاسبه هزینه ها در بعد پنجم می باشد.

اما شرکت آرسان سرمایه دارای خدماتی علاوه و افزوده بر این خدمات است. پس از برگزاری جلسات متعدد در اجرای هر فاز و رفع خطاها، تداخل یابی یا همان Clash Detection و اجرای تغییرات مد نظر سازنده، یک مدل تعاملی واقعیت مجازی آماده می شود. همچنین انیمیشن هایی براساس مدل های ساخته شده تولید خواهد شد که حتی می توان جهت ساخت انیمیشن های تبلیغاتی نیز از آن ها استفاده نمود. و در نهایت یک وب اپلیکیشن هم جهت ایجاد هماهنگی بین اعضای گروه بیم، طراحان ، مهندسان، پیمانکاران و سرمایه گذاران طراحی خواهد شد که سرعت انجام پروژه و تغییرات در آن را بالا برده و هماهنگی بین اعضای گروه را چند برابر می کند.

 

در همین زمینه مراجعه کنید به مقاله یی در مورد ابعاد مختلف BIM

 

آینده ساختمان سازی با کمک واقعیت مجازی و VR چگونه خواهد بود.

 

رشد این صنعت، یعنی مدلسازی اطلاعات ساختمان و واقعیت مجازی انتخاب کنونی متخصصان می باشد. دانشگاه ها ، شرکت ها و محققان بسیاری در زمینه توسعه ابزارهایی که محاسبات را به خوبی انجام می دهند فعالیت می کنند. هم اکنون BIM و VR موضوع مقالات دانشگاهی معتبر زیادی است و این تحقیقات سرمایه های زیادی را نیز جذب نموده اند. در آینده نچندان دور مدلسازی اطلاعات ساختمان و واقعیت مجازی به جزء جدا نشدنی سرفصل های آموزشی تبدیل خواهد شد. و هر شخصی که بخواهد در زمینه معماری ساختمان های عظیم ، برج سازی و ساختمان های به یاد ماندنی فعالیت کند قطعا باید بتواند با یک گروه بیم کارکشته یا شرکت BIM همکاری نزدیک داشته باشد.

 

این مطلب را برای دوستانتان بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات BIM پیشنهادی