کاربرد واقعیت مجازی در کنار مدلسازی اطلاعات ساختمان باعث شده که مهندسان و طراحان حس ملموس تر و واقعی تری از سازه مد نظرشان داشته باشند، آسایش و رفاه سازه را براساس کاربرد، مدت زمانی که هر شخص در ساختمان وقت می گذراند، مشاغلی که قرار است در آن ساکن شوند، نمای سازه و … را به خوبی برانداز کرده و ایرادات احتمالی و تداخلات طراحی ها را رفع نماید. نقش واقعیت مجازی در مدلسازی اطلاعات ساختمان ، یک نقش و وظیفه کلیدی است تا آنچه که تنها در تصاویر نرم افزاری و مانیتور ها قابل دیدن است به نحو دیگری دیده شود.

واقعیت مجازی کمک می کند که مهندسان و معماران سازه را قبل از آنکه ساخته شود بشناسند، ایده های طراحی ، خلاقیت ها، زیبایی ها و ضعف های آن را از نزدیک لمس کرده باشند و برای هر تغییر، تحول یا حتی مشکلی آماده باشند. در مقاله ای که معرفی می نماییم نقش واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در ارزیابی آسایش ساکنان و افرادی که از سازه استفاده می کنند از نظر دما در فصول مختلف سال را بررسی می کند.

واقعیت مجازی مبتنی بر BIM برای ارزیابی آسایش حرارتی سازه

 

هر سازه مانند یک زره از ساکنین خود محافظت می کند. به نحوی که مقاومت آن در مقابل باد، باران، حوادث غیر طبیعی و طبیعی مانند آتش سوزی و … می تواند از جان ده ها نفر یا حتی صد ها نفر حفاظت کرده و امنیت و رفاه را برای آنان به ارمغان بیاورد. و همه این ها به نحوه ساخت و طراحی سازه ، مصالح و نگهداری و مراقبت از آن بستگی دارد.

مساله آسایش حرارتی هنگامی که به میزان مصرف انرژی وابسته باشد ارزش بسیار بیشتری پیدا می کند. از یک سو منابع طبیعی یک کشور را می توان با ساخت سازه های بهینه تر و سبز تر به خوبی حفظ و نگهداری کرد و در مصرف آن ها صرفه جویی نمود و از سوی دیگر هزینه های انرژی ساکنان را نیز از این طریق می توان به شدت کاهش داد.

یک سازه که خوب و مقاوم ساخته شده باشد در سرمای بسیار شدید اتلاف گرمایی نداشته و با تنها یک بخاری یا شوفاژ کوچک نیز گرم و راحت خواهد بود و در فصل تابستان نیز می تواند از ورود گرمای بیرون جلوگیری کرده و آسایش ساکنین آن را تضمین نماید.

 

نام مقاله BIM مورد مطالعه

 

BIM- and IoT-based virtual reality tool for real-time thermal comfort assessment in building enclosures

 

نام نویسندگان مقاله BIM

 

Mehrzad Shahinmoghadam a, Worawan Natephra b, Ali Motamedi

نام ژورنال منتشر کننده مقاله BIM

 

Building and Environment

Volume 199, 15 July 2021, 107905

 

خلاصه مقاله واقعیت مجازی مبتنی بر BIM برای ارزیابی آسایش حرارتی سازه

 

مدل سازی اطلاعات ساختمان و واقعیت مجازی پتانسیل گسترده ای در تحلیل اطلاعاتی ساختمان دارند. اما متاسفانه تحلیل راحتی حرارتی ساختمان یعنی آسایش ساکنین در فصول سرد و گرم سال کمتر مورد توجه پیمانکاران و مهندسان بوده است.
در این تحقیق مدلسازی اطلاعات ساختمان، اینترنت اشیا و واقعیت مجازی برای توسعه یک نرم افزار واقعیت مجازی همه جانبه برای نظارت زمان واقعی آسایش ساکنین ساختمان استفاده شده است.
این سیستم شاخص های PMV/PPD را براساس استاندارد ASHRAE 55 محاسبه می کند و فضای ساختمان را در محیط های واقعیت مجازی شبیه سازی شده با کمک BIM ارائه می دهد.

 

واقعیت مجازی مبتنی بر BIM برای ارزیابی آسایش حرارتی سازه ,
واقعیت مجازی مبتنی بر BIM برای ارزیابی آسایش حرارتی سازه ,
این مطلب را برای دوستانتان بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات BIM پیشنهادی