دوره های ترمیک BIM

آموزش واقعی BIM به همراه تجربه حضور در پروژه های شاخص کشوری

کاربرد های مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در مدیریت پروژه های ساخت و ساز

کاربرد های مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در مدیریت پروژه های ساخت و ساز

 

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یکی از قدرتمند ترین فناوری های موجود می باشد که کاربرد آن در انواع پروژه های ساخت و ساز و مرمت و بازسازی می باشد و توانسته روش های سنتی را به خوبی متحول نماید.

 

کاربرد مدلسازی اطلاعات ساختمان

 

از کاربردهای اصلی مدلسازی اطلاعات ساختمان را می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. تصور واقعیت

به گفته مجله AEC ، مدلسازی اطلاعات ساختمان انفجاری در به کاربردن داده های جمع آوری شده جهت ساخت یک نمای بصری سه بعدی از ساخت و ساز در حال انجام می باشد. این فناوری به ما کمک می کند تا داده ها را با روش های نوین مانند عکاسی از پهپاد جمع آوری کنیم. زمان کوتاهی که برای ساخت مدل های سه بعدی در نزم افزارهای BIM طول می کشد، مدیریت و پردازش پروژه های زیرساختی را به کلی متحول می کند.

2. کنترل هزینه های ساخت و ساز با استفاده از BIM

نرم افزارهای BIM، به ما کمک کرده که تضادها و تداخلات بین نقشه های تاسیسات مانند لوله کشی، کانال ها، سیم کشی ها و … را پیش بینی کرده و مشکلات را از قبل شناسایی نماییم. که خود این از تغییرات لحظه آخری در حین ساخت جلوگیری می کند و صرفه جویی قابل توجهی در زمان و جایگزینی مواد و نقشه ها برای ما به ارمغان می آورد. هر مقدار که پروژه ساخت و ساز شما بزرگتر باشد میزان تداخلات و اشتباهات شناسایی نشده می تواند گسترده تر و پرهزینه تر باشد که نه تنها از نظر مالی بلکه از نظر زمان و برنامه ریزی نیز به شما آسیب خواهد زد.

 

3. تقویت و ارتقای همکاری در پروژه های ساختمانی

مدلسازی اطلاعات ساختمان درک متقابل و هماهنگی بین گروه های مختلف درگیر در پروژه ساختمانی را به حداکثر می رساند. و توانایی به اشتراک گذاری تصمیات و تغییرات لحظه ای را از طریق اپلیکیشن ها را در اختیار شما قرار می دهد.

4. شبیه سازی و تجسم در بعد چهارم

تصوری عامه مردم از جهان هستی، یک فضای سه بعدی می باشد. اما بعد چهارمی به نام زمان نیز وجود دارد که به خوبی در فضای BIM قابل کنترل و برنامه ریزی می باشد. به این صورت که همکاران حاضر در پروژه می توانند پیش از آنکه کار ساخت و ساز شروع شود، هر مرحله از ساخت سازه را به خوبی بررسی کرده و حتی نتایج را با کمک واقعیت مجازی تصور نمایند. زمان بندی، برنامه ریزی، جمع آوری مواد و نیروی کار مناسب و آماده بودن برای آنچه که با آن مواجه خواهید شد از مزایای انکار ناپذیر BIM می باشد.

5. توالی یابی پیشرفته

اگر شما دانش دقیق از توالی برنامه زمانبندی پروژه داشته باشید، می توانید در مقابل هر گونه تغییر جزئی یا کلی برنامه زمانبندی خود را حفظ کنید.

ادغام مدل BIM و فعالیت های برنامه ریزی شده یا همان برنامه زمانی، به مهندسان و مدیران پروژه کمک می کند که مراحل ساخت پروژه را به صورت مجازی و با کمک واقعیت مجازی مشاهده نمایند به طوری که مدیران می توانند به راحتی حضور در پروژه و مراحل آن را درک کرده و نتایج هرگونه تغییر را مشاهده نمایند و هرگونه تداخل و تناقض را درک نمایند.

کاربرد های مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در مدیریت پروژه های ساخت و ساز

تاریخ انتشار:

انتشار در: اولین کنگره سراسری فناوریهای نوین ایران با هدف دستیابی به توسعه پایدار / 1393

نویسندگان

فرزاد فانی – دانشجوی کارشناسی ارشدمهندسی و مدیریت ساخت گروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج البرزایران
روح اله طاهرخانی – عضو هیئت علمی استادیارگروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه بین المللی امام خمینی ره قزوین ایران
مجید سبزه پرور – عضو هیئت علمی استادیارگروه مهندسی صنایع دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج البرز ایران

دانشگاه منتشر کننده مقاله

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج یکی از دانشگاه های معتبر ایران می باشد که تا به حال 7885 مقاله از سوی این دانشگاه منتشر شده است.

کلمات کلیدی

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM ، سیستم تحویل یکپارچه پروژه ، مدیریت پروژه های ساخت و ساز

 

بررسی مقاله “کاربرد های مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در مدیریت پروژه های ساخت و ساز”

 

این مقاله به بررسی کاربردهای مدلسازی اطلاعات ساختمان در مدیریت و برنامه ریزی ساخت و ساز می پردازد و نمونه های واقعی از کاربرد BIM در ایران، در فاز های مختلف اجرای پروژه، را ارائه می دهد.
در این مقاله مدلسازی اطلاعات ساختمان، فرایند خلاقانه ی ساختمان سازی و تجزیه تحلیل داده های اطلاعاتی ساختمان معرفی شده است. BIM با نمایش دیجیتالی خود کوچکترین و عمده ترین جزئیات و خصوصیات فیزیکی و کاربردی ساختمان های درحال ساخت را بررسی کرده و یک منبع اطلاعاتی مشترک بین گروه های مختلف دخیل در طراحی و ساخت می باشد. به نحوی که در تمامی مراحل ساخت از طراحی (قبل از ساخت)، حین ساخت و پس از ساخت کاربرد گسترده ای دارد.
به نوعی می توان گفت که bim در بالابردن شاخص بهره وری نیروی کار در صنعت ساختمان ( میزان کل درآمد بخش بر مجموع ساعت های کاری مفید را شاخص بهره وری نیروی کار می نامند.) تاثیر بسیار چشمگیری داشته و البته این تکنولوژی در صنایع دیگر هم کاربردهایی دارد.
در سیستم طراحی دو بعدی قدیمی، طراحی اولیه ساختمان انجام شده سپس جزئیات به طور جداگانه طراحی می شوند و مراحل به ترتیب و پس از اتمام مرحله قبل اجرا می شوند که این خود همکاری بین گروه ها ی طراح و سازنده را به حداقل می رساند. مشکل از جایی شروع می شود که در طراحی ها و یا در حین ساخت و ساز به اصلاحاتی پیش بینی نشده نیاز باشد.
سیستم تحویل پروژه ی سنتی در صنعت ساختمان، دارای ماهیتی پراکنده و بدون بهره وری می باشد که این پراکندگی منجر به افزایش ساعات کاری به ازای واحد پول می گردد. زیرا گروه های کاری مختلف دخیل در مراحی مختلف طراحی و ساخت را از هم جدا فعالیت کرده و به نوعی همکاری ضعیفی بین پیمانکاران و مدیران ساخت وجود دارد. زیرا نقشه های دوبعدی CAD با یکدیگر یکپارچه نشده و تعارضات و عدم تطابق ها در بین نقشه های گروه های مختلف اصلاح نمی شود و همین بهره وری کل پروژه را با مشکل مواجه می نماید. متره و برآورد براساس نقشه های دوبعدی انجام شده و همچنین زمانبندی و بودجه پروژه در این فرآیند در نظر گرفته نمی شود.
اما فعالان صنعت ساختمان معمولا شرکت های ساختمانی کوچک هستند که حاضر به پذیرفتن ریسک و هزینه ی استفاده از تکنولوژی های جدید نبوده و معمولا تکنولوژی های جدیدی مانند BIM حتی با وجود تحقیقات فراوان در زمینه ی بررسی نقاط قوت و ضعف آن ها ، با اقبال خوبی مواجه نمی شوند.
یکی از هدف های مهم مدل سازی اطلاعات ساختمان این است که اصلاحات طراحی بجای اینکه هنگام انجام ساخت و ساز رخ دهد، در فاز های ابتدایی شناخته و انجام شود تا هزینه ی کمتری بر مالکان و سرمایه گذاران تحمیل نماید.
در این مقاله، محققان کاربردهای صنعت BIM در ایران را بررسی کرده و از طریق مصاحبه با متخصصان و مدیران پروژه های ساختمانی ، به تجزیه و تحلیل کاربردهای BIM در مراحل مختلف عمر پروژه پرداخته اند.

 

کد COI مقاله: SENACONF01_550

FN ISI Export Format
VR 1.0
PT C
AU فانی, فرزاد
طاهرخانی, روح اله
سبزه پرور, مجید
TI کاربرد های مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در مدیریت پروژه های ساخت و ساز
SO اولین کنگره سراسری فناوریهای نوین ایران با هدف دستیابی به توسعه پایدار
PU undefined
PY 1393
https://civilica.com/doc/345469
ER
EF

 

 

 

مدل سازی اطلاعات ساختمان

مدلسازی اطلاعات ساختمان

خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان

خدمات مدل سازی اطلاعات ساختمان

خدمات بیم

خدمات واقعیت مجازی

خدمات BIM

خدمات VR

واقعیت مجازی

شرکت های bim

انجام پروژه های BIM

این مطلب را برای دوستانتان بفرستید

105 پاسخ

  1. سلام و عرض ادب مقاله تون جالب هست ولی اگر روزانه مقاله های بیشتری داخل سایت قراربدید فوق العاده میشود

  2. سلام و درود میخواستم اول اینکه به خاطر مقاله ای که طراحی کردین تشکر کنم و دوم اینکه اگر بیشتر از این مطالب را داخل سایتتون قرار بدین خیلی خوب میشه

  3. با سلام میخواستم از دانشجویان و اساتیدی که این مقاله ی بسیار عالی و زیبا را تهیه کردند تشکر کنم

  4. سلام میخواستم بگم که مقاله ای که داخل سایتتون قرار دادید خیلی خوب هست و بسیار بدرد میخورد ممنون

  5. البته مفهوم عکاسی بهپاد در مقایسه با مدلسازی اطلاعات ساختمان کاملا قیاس نادرستی هست شما عکاسی یا فیلمبرداری رو با وافعیت مجازی و مدلسازی های دقیقی که میتونید با کمک فناوری وافعیت مجازی در اون ها زندگی کنید، نباید مقایسه کنید

  6. خیلی جالب بود مخصوصا برای دانشجویان معماری و عمران که علاقمند به کار کردن در زمینه مدلسازی اطلاعات ساختمان و واقعیت مجازی هستند

  7. مدلسازی اطلاعات ساختمان یکی از مباحث مهم در دانشگاه ها ی معتبر دنیاست و ارزش یادگیری BIM هر روز بیشتر از دیروز میشه

  8. این سایت در زمینه مقالات معماری واقعا موفق عمل کرده امیدوارم همینجور به فعالیتتون ادامه بدید

  9. کاربرد مدلسازی اطلاعات ساختمان در ایران از این هم گسترده تر هست و دیگه نمیشع گفت ناشناخته س

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

مقالا تBIM پیشنهادی