4 فاز اصلی اجرای بیم (BIM) چیست؟

4 فاز اصلی اجرای BIM چیست؟

مانند هر تغییری که در اجرا ومدیریت پروژه ها انجام می شود، اجرای بیم نیز به آماده سازی و برنامه ریزی زیادی احتیاج دارد. تغییر از معماری سنتی به سمت بیم باید به صورت مرحله به مرحله و با برنامه ریزی مناسب انجام شود تا بتوان بهترین نتیجه را از ان گرفت.

چها فاز اجرای بیم چیست؟

1- ارزیابی – اندازه گیری و تخمین شرایط
2- پیش برنامه ریزی پروژه و آماده سازی برای اجرای بیم
3- اجرا / طراحی و ساخت
4- عملیات و بدست آوردن تجربه و تخصص

فاز اول – ارزیابی و تخمین شرایط اجرای BIM

وقتی که شرکت ساختمانی و سازمان شما می خواهد وارد دنیای بیم یا همان مدل سازی اطلاعات ساختمان شود، ابتدا باید یک برنامه ریزی اولیه داشته باشید و اعضای سازمان که شغل آن ها تحت تاثیر این تغییر قرار می گیرد را در جریان بگذارید.
در مراحل اولیه پیاده سازی بیم اقدامات زیر به شما کمک شایانی می نمایند:
ارزیابی میزان آمادگی برای BIM – تیم خود را از نظر فناوری، فرایند ها و مهارت علمی ارزیابی نمایید تا
بازخورد – جلسات منظم و مداومی جهت ارتقای فناوری، فرایند ها و گردش کار با تیم شرکت خود برگزار نمایید.
دقت – قرارداد ها، فرایند ها، برنامه ریزی ها و آنچه که قرار است به مشتریان خود تحویل دهید را از هر نظر ارزیابی و بازبینی نمایید. در صورت نیاز اصلاحات یا تغییراتی جهت بهبود شرایط ایجاد کنید. همچنین شما باید استاندارد BIM و استاندارد پروژه های بیم را در نظر بگیرید تا کیفیت پروژه هایی که تحویل می دهید در حد استاندارد BIM باشد.
مدیریت پروژه های BIM – مدیریت بیم با مدیریت پروژ های معماری بسیار متفاوت می باشد. یک مدیر پروژه مدل سازی اطلاعات ساختمان از یک سو باید با نرم افزارهای BIM آشنایی کافی داشته باشد و از سوی دیگر ارتباط موثری بین اعضای گروه BIM ، مهندسان، طراحان، پیمانکاران و دیگر اعضای طرف قرارداد شما ایجاد نماید.

آماده سازی اعضای گروه BIM برای انتقال از معماری سنتی به مدلسازی اطلاعات ساختمان / پیش برنامه ریزی پروژه

 

برنامه ریزی پیش از اجرای bim اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید بتوانید فرایند ها و روند انجام کار ها را استاندارد سازی کنید، بین اعضای گروه بیم هماهنگی ایجاد کنید، فناوری و نرم افزارهای مورد نیاز را خریداری کنید. مهارت های مورد نیاز را به اعضای گروه BIM آموزش دهید و یا اینکه متخصص BIM استخدام نمایید.
شما باید مقرراتی برای یکسان سازی انجام کار ها و اجرای نرم افزار BIM داشته باشید. شما باید یک جریان مناسب جهت تبادل اطلاعات، بایگانی، به روز رسانی داده ها به صورت فوری و بدون معطلی ایجاد کنید تا نه تنها هیچ اطلاعات مهمی از دست نرود بلکه هر گونه پیشرفت و تغییراتی به طور هماهنگ در پروژه ایجاد شود و از تداخلات ناخواسته پیشگیری شود.
آموزش اعضای گروه BIM : چه شما یک عده متخصص BIM استخدام کنید و چه بخواهید که گروه خود را حفظ نمایید، باید آموزش هایی جهت ایجاد هماهنگی و ارتباط موثر ارائه دهید. حتی زبده ترین متخصصان BIM نیز باید در کلاس ها و جلسات توجیهی روند استاندارد انجام کار ها را آموخته و چارچوبی که برای اجرا ی BIM و ارائه خدمات BIM در نظر گرفته اید را بیاموزند.

 

اجرای BIM و گرفتن پروژ های مدل سازی اطلاعات ساختمان

 

  • اجرای بیم باید به صورت گروهی، هماهنگ و مشترک انجام شود. در این مرحله تعاملات بین اعضای گروه BIM و روند اجرای پروژه BIM تعریف شده و جلسات تعامل، مشاوره و رفع اشکال به طور مرتب برگزار می گردد.
  • شما باید بتوانید به صورت آزمون و خطا روند پیاده سازی BIM را برنامه ریزی نمایید و مرتبا ایرادات، تداخلات و عدم هماهنگی ها را برطرف کنید.
  • تجدید ساختار گروه BIM براساس روند اجرای پروژه و برنامه ریزی های انجام شده
  • برنامه ریزی روند تحویل اطلاعات در هر فاز پروژه
  • تعریف نقش ها و مسئولیت های جدید جهت ایجاد هماهنگی و روال بهتر اجرای پروژه
  • اندازه گیری بهره وری در مراحل مختلف اجرای پروژه اهمیت بسیار زیادی دارد شما باید بتوانید به طور مرتب میزان بهره وری اعضای گروه را اندازه گیری کرده و معیار های مناسبی جهت آن تعریف کنید. دقت کنید که کنترل و نظارت بر روند اجرای پروژه اهمیت بسیار زیادی دارد و واقع بین بودن در این مرحله شما را برای سال ها از مشکلات ایمن می سازد.

 

اجرای بیم و به روز رسانی روند انجام کارها

 

مدل 6 بعدی ساخته شده توسط نرم افزارهای BIM را می توان سال ها برای نگهداری، تعمیرات ، بهره وری بهینه از ساختمان و حتی تخریب استفاده نمود و محاسبات جانبی بسیاری را پاسخگو می باشد. ترکیب عملیات ساخت و نگهداری برای تاسیسات در مدل ساخته شده توسط نرم افزارهای BIM به شما کمک می کند که داده های ساختمانی این مدل را استفاده کنید و بتوانید مجددا بارها از آن داده های جدیدی را بدست آورید. همچنین در طول عمر ساختمان هر گونه تغییر در سازه را می توانید در مدل BIM پیاده سازی کرد تا داده های بدست امده از محاسبات مختلف دقیق و درست باشند.

 

اجرای BIM با کمک گروه بیم متخصص و خبره آرسان سرمایه

 

انتقال از روش های سنتی به مدل سازی اطلاعات ساختمان و واقعیت مجازی یک اتفاق یک شبه و سریع نخواهد بود و شما علاوه بر هزینه زمان زیادی را باید صرف آموزش، به روز رسانی، تامین تکنولوژی و امکانات نرم افزاری BIM و همچنین استخدام یا تربیت متخصص BIM نمایید. مسلما اگر بخواهید برا پروژه های کنونی یا در بازه زمانی کمتر از یک سال یک پروژه ساختمانی با کمک BIM پیاده سازی نمایید ممکن است به دلیل عدم آمادگی و نداشتن تجربه کافی دچار ضرر و زیان نیز شوید.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که از مشاوره، راهنمایی و کمک شرکت BIM آرسان سرمایه غافل نشوید و اجرای پروژه های فوری و ضروری خود را به این شرکت بسپارید. اگر بدون تجربه و زیرساخت های لازم وارد این عرضه شوید بای منتظر نتایج غافلگیر کننده نیز باشید و از آنجایی که استخدام متخصص BIM و همچنین تامین تکنولوژی های نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز جهت اجرای مدل سازی اطلاعات ساختمان و واقعیت مجازی بسیار هزینه بر می باشد هرگز بدون تجریه و مشاوره متخصصینی مانند مهندسان مشاور آرسان سرمایه دست به ریسک نزنید. ما در تمامی ایام هفته آماده همکاری با شما در پروژه های BIM و واقعیت مجازی خواهیم بود.

 

این مطلب را برای دوستانتان بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات BIM پیشنهادی